„Na cestě s dětmi a mladými lidmi.“
Co u nás nabízíme?
- Sociální služby
- Volnočasové aktivity
- Preventivní programy
- Akce
- Krizová intervence
- Psychologické poradenství
- Doučování
Nabízíme pomoc a podporu v obtížných životních situacích (poradenství, motivační rozhovory, kontakt s institucemi ve prospěch uživatele, zprostředkování či doprovod do jiných služeb atd.). Pracujeme skupinově i individuálně.
Nabízíme bezpečný prostor a vybavení pro smysluplné využití volného času. Např.: stolní fotbal, šipky, ping-pong, deskové hry, výtvarné a sportovní vybavení, počítače, plackovač, airbrush, činky, hrazda, box hruška, posilovací stroje, atd.
Snažíme se, aby děti a mladí lidé zažívali obtížné situace v co nejmenší míře a byli si vědomi potencionálních rizik. Podáváme objektivní informace. S klienty pořádáme pravidelné besedy na různá preventivní a společenská témata (např. kouření, sex a vztahy, motivace, drogy, pravidla, životní prostředí, atd.)
Pořádáme veřejné akce, výtvarné workshopy, promítání filmů, sportovní turnaje, atd. (naší prioritou jsou akce pořádané samotnými uživateli). Aktivně se podílíme na komunitním dění.
Nabídka profesionální krizové intervence klientům z řad dětí a mladých lidí, jejichž situace se mohou zdát neřešitelné. Krize je vždy individuální, subjektivně vnímaná zátěžová situace. Krize není nemoc ani patologický stav. Nevzniká jen tak, a jejímu vzniku předchází obvykle spouštěč, jeden nebo i vícero. Situací, která může spouštět krizi, je například ztráta, ale i jakákoliv změna nebo volba v životě. V krizi, podobně jako ve stresu, má člověk “zúžené vidění” zaměřené pouze na krizovou situaci. Krizový intervent je odborník, který celou situací důstojně provází, pomáhá klientovi vidět dál a hledat řešení. V takových chvílích naslouchá, celou situací provází, vhodně podporuje a pomáhá nalézt zdroje k překonání krize.
Zatímco do krizové intervence přichází člověk v krizi, kdy sám nemá zdroje na to, aby situaci zvládal a s pomocí odborníka nachází stabilitu, ze které může čerpat sílu a poté učinit další kroky, psychologické poradenství je dlouhodobější forma podpory, kde terapeutický vztah pomáhá nastartovat změny v různých oblastech života. Mezi zásadní principy patří náš postoj bez předsudků a odsouzení, přijetí a podpora. I tato služba je pro děti a mladé lidi zdarma.
Nabízíme bezplatné doučování pro děti, kteří jsou sociálně znevýhodněné či pro děti se speciálními vzdělávácími potřeby. Pracujeme s motivací, trpělivostí, stresem a zodpovědností. Posilujeme klientovo sebevědomí a důvěru ve své vlastní schopnosti. Učení společně přeměníme z povinnosti na zábavu. Nabízíme bezpečné prostředí s trpělivým a empatickým přístupem.
Pro koho je služba určena?
Dětem a mladým lidem ve věku 6-26 let, kteří:
- žijí nebo chodí do školy v Říčanech a okolí,
- patří mezi outsidery,
- mají konfliktní vztahy s ostatními,
- nechodí do kroužků – nechtějí nebo nemohou,
- mají zaneprázdněné rodiče či se tolik nezajímají,
- tráví čas na ulici,
- hledají adrenalin,
- zkoušejí hranice,
- mají zkušenost s ústavní výchovou, kurátorem pro mládež, s OSPODem,
- experimentují s alkoholem, cigaretami a THC,
- nechtějí nebo nemohou najít práci,
- mají problémy ve škole,
- nemají kamarády.
Cíle:
- Vést děti a mladé lidi k rozvoji vlastních schopností a dovedností.
- Podporovat uživatele služby přiměřeně jejich skutečným a aktuálním potřebám.
- Pomoci při uplatňování práv, zprostředkování kontaktu s okolním světem.
- Starat se o provoz služeb a zkvalitňovat jejich fungování.
- Vyhledávat děti a mladé lidi, kteří tráví svůj volný čas na ulici, sami či ve skupině, a zažívají ohrožující obtížné nebo rizikové životní situace.
- Prohloubit spolupráci s úřady, neziskovými organizacemi i občany, za účelem zkvalitnění života dětí a mladých lidí z cílové skupiny.
Tolik různých klientů jsme poznali v klubu nebo v terénu za poslední dva roky.
Zásady (principy) služby:
Férovost – Pravidla na klubu platí pro všechny stejně. Hrajeme fér. Dodržovat pravidla je výzva. Hranice vytváří prostor pro život.
Vzájemný respekt – Pochopení pro to, že každý je jiný. Respekt k oprávněným přáním a potřebám klientů i pracovníků. Respekt k názorovým a postojovým odlišnostem s tím, že svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého.
Důvěra (a důvěrnost) – Důvěrně nakládáme s informacemi, které se dozvíme. Naše služba se zakládá na vzájemné důvěře. Důvěřujeme ve schopnosti uživatelů a usilujeme o jejich důvěru. Jsme diskrétní, dá se nám věřit. Důvěřujeme i prověřujeme.
Dobrovolnost – Naše služby nenutíme, spíše nabízíme. Dobrovolnost ve využívání služby představuje krok směrem k funkčnímu vztahu pracovník – uživatel služby. Volnost znamená odpovědnost.
Bezplatnost – Za vstup do klubu či využívání sociálních služeb se nic neplatí.
Pozitivní vzor – být pozitivním vzorem pro ostatní. Snažit se, aby si mladí osvojili hodnoty, které vyznává i klub.
Program Klubu Cesta na říjen
V říjnu nás čeká podzimně pestrý program! Návštěva v trampolínovém parku freex, klientské nápady na vylepšení klubu, debata o intimitě nebo workshop první pomoci. A zakončíme zábavnou Halloweenskou párty!
Hodnoty:
Prestiž – Jsme jediná sociální služba pro děti v regionu, máme tu své místo. Službu děláme profesionálně, rozvíjíme ji a snažíme se o získání uznání od ostatních institucí. Uzavřeli jsme smlouvu o spolupráci se Základní školou Nerudova, Střední školou Kunice. Snažíme se účastnit schůzek s řediteli ZŠ, účastníme se na mezioborových setkáních, která pořádá Rozum a cit, účastníme se pracovní skupiny Župan. Spolupracujeme s organizací Magdaléna. Tvoříme si síť návazných služeb.
Odvaha – Nebojíme se nových věcí, snažíme se službu rozvíjet, posouvat se dál, oslovujeme rozsáhlejší cílovou skupinu. Otevřeli jsme poradnu pro děti a mládež při NZDM Klub Cesta.
Svoboda – Svobodu vnímáme jako možnost určit si sami rozvojový plán služby. Konkrétní podobu služby si tvoříme sami. Se svobodou přijímáme i zodpovědnost, která je s tím úzce spjata.
Osobní růst – Zaměřujeme se na kvalitní zpětnou vazbu v kolektivu. Věnujeme se bilancím, supervizím, navštěvujeme vzdělávací kurzy i nad rámec povinností. Sdílíme svou dobrou praxi mezi sebou, ale i v rámci setkání Županu s dalšími NZDM.
Porozumění – Snažíme se o transparentnost naší služby. Porozumění je pro nás důležité jak v přímé práci s klienty, tak i mezi sebou v týmu. Rozdíly vnímáme jako výzvu a prostor pro porozumění.
Smysl – Výsledky naší práce dávají smysl nám, klientům i spolupracujícím institucím. Dalším organizace (např. Komunitní centrum Říčany) nás žádají o spolupráci v případové práci.
Přijetí – Přijímáme klienty v jejich životních situacích, ať jsou jakékoliv. Nesoudíme, podporujeme. Každý má u nás šanci říct si o pomoc.
Opravdovost – Věříme tomu, co říkáme klientům, sami to děláme. Jsme transparentní. Chováme se v souladu s našimi hodnotami a principy.
Nadhled – Snažíme se být nad věcí, jsme kreativní v přímé práci, snažíme se řešit věci „s klidnou hlavou“, jsme realističtí.
Naše organizace je prostřednictvím služby NZDM Klub Cesta zapojena do projektu „Společně a odborně – podpora spolupráce a kvality nízkoprahových sociálních služeb“, reg. č. CZ.03.2.63/0.0/0.0/19_098/0015188, který realizuje Česká asociace streetwork, z.s., a který je zaměřen na podporu rozvoje kvality v nízkoprahových soc. službách pracující formou kontaktní práce prostřednictvím nastaveného systému podpory. Projekt dále vytváří síť jako platformu pro spolupráci soc. služeb mezi sebou a s veřejnou správou a samosprávou. Součástí projektu je pilotování metodiky evaluačního nástroje pro služby a vytvoření materiálu doporučených postupů pro nízkoprahové soc. služby. Projekt je realizován v celé ČR vyjma hl. města Prahy a zapojí se do něj 61 nízkoprahových soc. služeb.
Projekt je spolufinancován Evropskou unií a podpořen z Operačního programu Zaměstnanost.